satis@emge.com.tr +90 312 354 9271 (PBX)

TANITMA

EG-31 Hat Tüfeği, enerji nakil hatlarında gerilim olup olmadığını ve hatlardaki statik yükleri deşarj etmek için hatların üzerinden kısa devre iletkeni geçirmek üzere kullanılan mekanik bir gereçtir.

ÇALIŞMASI

Hat Tüfeği, bir ucu topraklanmış ince örgülü bir kabloyu mekanik yay kuvveti ile hattın üzerinden aşırarak hattın fazları ile birleştirir ve hatlardaki statik yükleri deşarj eder, tel kopmadığı sürece hatta gerilim yok demektir. Aynı zamanda kısa devre iletkenini atar.

KULLANILMASI

Tüfeğin halatı makarasından açılarak yere serilir, halatın bir ucu hat güzergahına dik istikamette güzergah izdüşmünden hat yüksekliğinin yarısı kadar açığa çakılan topraklama kazığına bağlanır. Halatın öbür ucu kazığın karşı tarafına hat yüksekliği kadar bir mesafeye çekilerek düzgünce yere serilir. Arkadaki gerdirme vidası hat yüksekliği oranında sıkılır. Tam sıkılmada maximum yükseklik 18 metredir(Gerdirme vidasının dişlisi 3cm kadar açık pozisyonda olmalı). Zıpkın namluya takılır, zıpkının ucu sert bir ,yere dayanarak dik istikamette tüfek yere doğru bastırılır, bu suretle tüfek yayı kurtulunca zıpkın üzerinden kuvvet kalkar ve zıpkın serbest kalır. Kurarken zıpkınla namlunun aynı doğrultuda tutularak zıpkının eğilmesi önlenir. Yayı kurulu tüfeğin namlusu yukarı kaldırılır, bu esnada zıpkın serbest kalır. Tüfek atış istikametinde tutulduktan sonra zıpkın yavaşça dibe dayanıncaya kadar namluya sokulur. Halatın diğer ucu zıpkına takılır ve tetik çekilerek zıpkın fırlatılır, zıpkına bağlı halat hattın üzerinden aşarak zıpkın yere düşer. Bu esnada eğer hatta gerilim varsa arkın tesiri ile halatın hatta dokunduğu noktada bir ışık ve duman çıkararak halat erir ve aşağı düşer. Eğer hatta statik yük varsa halatın hatta temas ettiği noktada zararsız bir ark olur ve deşarj biter. Tüfek halatı ile kısa devre edilen hatlarda can emniyeti sağlanmış olmaz. Eğer hatta çalışılacak ise mutlaka hattın, hat topraklama teçhizatı ile topraklanarak emniyete alınması gerekir. Tüfeğin halatı hattın kesitinden çok ince olduğundan ark esnasında hat bir zarar görmez. Tüfeğin 2 zıpkını, makarada sarılı 30 metrelik 2 halatı vardır.

TÜFEK KULLANILMADIĞI ZAMAN KURULU BIRAKILMAMALIDIR...

MUHAFAZA

Tüfek daima ambalaj içinde tozsuz ve rutubetsiz bir yerde saklanmalıdır.

AMBALAJ mm
TÜFEK 150 x 230 x 100
ZIPKIN 600xØ20
MAKARA 45 x 40 x 240
Teçhizat Ağırlığı : 3,6kg.
Sipariş Ver

Diğer Ürünler