satis@emge.com.tr +90 312 354 9271 (PBX)

TANITMA

EG-34 Bara Topraklama Teçhizatı trafo ve tablo merkezlerinde orta gerilim baralarını kısa devre etmek ve topraklamak sureti ile tesiste çalışanların can emniyetini sağlayan bir teçhizattır.

ÇALIŞMASI

EG-34 Bara Topraklama Teçhizatı, baralara bağlanan klipsler, fleksbil kablolar yardımıyla bir noktada birleşerek baraları kısa devre eder, bu kısa devre noktası da iniş kablosu ve mengenesi yardımıyla toprak hattına veya barasına bağlanarak, baraları kısa devre eder ve toprağa bağlamış olur. Bu bağlantıların çalışılan yerin enerjinin geldiği tarafında yapılması gerekir. İki yönlü beslemede çalışma alanının her iki yönünü de topraklamak gerekir.

KULLANIM

EG-34 Bara Topraklama Teçhizatının, 5-16mm Ø ve(2-16) x (16-40) mm lama baralara takılabilecek tarzda 3 fazlı 2 grup klipsi vardır. Bara tipine uygun klipsler, fleksbil kabloların faz tarafına sıkıca bağlanırlar. Önce topraklama mengenesi topraklama hattına veya barasına sıkıca bağlanır, sonra eklenmiş teleskopik stankanın ucuna klipslerin 6 köşe milleri takılarak stanka ile çevirmek suretiyle klipsler baralara tutturulur. Bu suretle 3 faz aralarında kısa devre edilmiş ve toprağa bağlanmış olur. Klipslerin ve mengenenin boyasız ve passız noktalara takılmasına dikkat edilmelidir. Teçhizat, baralara bağlanmadan önce bütün bağlantı vidalarının iyice sıkıştırılmış olduğuna dikkat edilmelidir. Teçhizatın işi bitip söküleceği zaman önce klipsler baradan çıkarılmalı sonra toprak mengenesi açılmalıdır. Teçhizatın klipsleri ve mengenesi alüminyum dökümden yapılmıştır. Kablosu 0,20mm Ø bakır tellerden 16mm2 kesitinde, üzeri sürtünmelere karşı koruyucu şeffaf plastik kaplanmıştır. Faz kablolarının boyu 1,5m ve topraklama iniş kablosunun boyu 2m’dir. Stanka, 32/40mm Ø yalıtkan borudan iki parçalı teleskopik tiptedir. Tam boyu açık halde 155cm’dir. Komple teçhizat metal bir kutu içinde, stanka çadır bir kılıftadır. Stanka 75 kV ile test edilmiştir.

MUHAFAZA

Kablo ve stankanın uzun süre direkt güneş ışınlarında kalmamasına dikkat edilmelidir. Rutubetsiz yerde saklanmalıdır.

TİP mm AĞIRLIK
EG-34 150 x 210 x 650 8,950kg.
Sipariş Ver

Diğer Ürünler